0(216) 550 00 88

Cilt üzerinde oluşan zararsız bir leke ile zararlı bir lekeyi nasıl ayırılabilir?

Ancak alanında uzman olan doktorlar bu ayrımı yapabilir. Bunun için gerekli olan örnekler alınır ve laboratuar ortamında incelenir. Takip edilebilecek iyileşmeyen yaralar varsa uzman hekime başvuru yapılmalıdır.

Cilt üzerinde oluşabilecek yeni lekelere dikkat etmek gerekli midir?

Elbette. Ciltteki değişimler sürekli takip altında tutulmalıdır. Yaşa ve zamana bağlı olarak belli başlı değişikler meydana gelebilir. Bunlar normal belirtilerdir. Ancak herhangi bir renk değişimi, anormal bir büyüme olduğunda mutlaka doktora başvurmak gereklidir.

Anormal bir leke ortaya çıkarsa ne yapmak gerekir?

Genellikle bu gibi durumlarda öncelik olarak hekimin istediği patolojik incelemedir. Bunun için gerekli olan parça kişiden alınır. Ancak arkasında herhangi bir problem bırakmayacak şekli ile leke alınabiliyorsa tamamı patolojik bir incelemeden geçirilir. Bu sayede daha doğru sonuçlara ulaşmak kolaylaşmaktadır.

Anormal bir lekede cerrahi müdahalenin tümörü yaydığı kanısı ne derece doğrudur?

Toplum arasında yaygın olarak bilinen bu düşünce oldukça yanlıştır. Öncelikli olarak dikkat edilmesi gerekilen şey bu ve benzeri bir durum ortaya çıktığında hekime başvurmaktır. Bunun ardından gerekli olan müdahale ya da ameliyat yapılacaktır. Tümörün ameliyat ile alınması iyileşme sürecini hızlandırır. Bazen tecrübesiz hekimler tarafından alınan örnekler sonrasında tümör biraz daha büyüyebilmektedir. Hekimin yanlış kanısı sonucunda ortaya çıkan bu durum halk arasında yanlış düşüncelerin oluşmasına da neden olmuştur.

Ameliyat kesin çözüm müdür? Ameliyat sonrasında tümörün yeniden büyümesi mümkün müdür?

Bu durum genellikle mümkün olabilir. Ancak bu durumu meydana getiren şey tümörün cinsine göre değişiklik gösterebilir. Cilt tümörü genellikle açık renkli tene sahip olan kişilerde sıklıkla görülen bir rahatsızlıktır. Bu yüzden tümörün maruz kaldığı bölge dışında diğer bölgeler de belli etkenlere maruz kalmış olabilir. Bu da daha sonraki süreç içerisinde yeni bir tümürün ortaya çıkma sebebi olabilir.  Cilt tümörü nedeni ile hasta olan kişi mutlaka gözetim altında tutulmalıdır. Yeni bir tümör oluşumunun engellenmesi için bu takip oldukça önemlidir.