Karın Germe

Karın germe ameliyatında amaç karın bölgesindeki fazla yağların ve fazla derinin alınması ile daha düzgün bir karın görünümünü elde etmektir. Bu ameliyat karın duvarı kaslarının gerilemesini de içermektedir.

Karın Germe Ameliyatı Kimlere Yapılır?

Diyet yaparak ideal kilosuna kavuşmuş olsa da karın bölgesindeki yağlardan kurtulamayan erkekler ve kadınlar en ideal hastalar olmaktadır. Ayrıca deri gevşekliği sorunu yaşayanlar, doğum sonrası karın bölgesindeki yağları eritemeyenler de bu ameliyattan faydalanabilir. Bu ameliyat kilo problemi yaşayanlarda liposuction ile birlikte de yapılabilmektedir.  Ameliyat esnasında sezeryan izinin düzeltilmesi veya göbek fıtığının giderilmesi gibi avantajlar da olmaktadır. Ayrıca göbek altındaki deri çatlakları da kaybolabilir. Bel bölgesinin incelmesi, daha az yiyecek ile doyulabilmesi ameliyatın sağladığı avantajlar arasında yer alır.

Karın Germe Ameliyatında Karşılaşılabilecek Riskler Nelerdir?

Karın germe ameliyatında da çeşitli riskler söz konusudur. Tecrübe sahibi bir plastik cerrah tarafından gerçekleştirildiğinde risklerin meydana gelme olasılığı düşer. Enfeksiyon ve kan toplanma seyrek görülen risklerdir.

Doktorla İlk Görüşmede Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar Nelerdir?

Görüşme esnasında hekim sağlık durumunuzu, tıbbi geçmişinizi ve karın bölgesindeki yağların durumunu inceleyecektir. Cildin sıkılık durumuna göre nasıl bir müdahalenin gerçekleşeceğini size bildirecektir. Liposuction, tam karın germe gibi farklı metotlar arasından size en uygun olan seçilecektir.

Ameliyat İçin Hazırlık Aşamasında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Ameliyat öncesinde ve sonrasında toplamda 4 hafta sigara içilmemelidir. Ameliyat öncesinde ne kadar kilo verirseniz sizin için o kadar iyi olacaktır. Ancak şok diyetlerden de özenle kaçınılması gerekmektedir.

Karın Germe Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Karın germe ameliyatı genel anestezi altında gerçekleştirilir. Total abdominoplasti maksimum 5 saat, kısmi abdominoplasti ise maksimum 2 saat sürmektedir. Bir gün hastanede kalmanız gerekir. Kalça kemiklerinin arasında kalan bölgeye kesi uygulanır. Göbek çevresinde ikinci bir kesiye gereksinim duyulabilir. Fazla yağ dokusu alındıktan sonra gerek görülmesi halinde fazla deri de kesi ile alınır ve dikiş işlemine geçilir.

Ameliyat Sonrası Süreç Nasıldır?

Ameliyatın ardından bir gün hastanede kalmanız gerekecektir. Taburcu olmanızın ardından 2-3 günlük periyotlar halinde hekiminize muayene olmanız da gereklidir. Bu muayene sonrasında cerrahi müdahale uygulanan bölgeye pansuman da yapılmaktadır.

Ameliyat Sonrasında Günlük Yaşama Ne Zaman Dönülebilir?

Ameliyattan 10 gün sonra dikişler alınır. Sonrasında yavaş bir tempo ile günlük hayatınıza geri dönebilirsiniz. Ancak ameliyatın ardından birkaç gün boyunca karın bölgesinde hafif şişlikler meydana gelebilir. Ameliyat sonrasında kalan izler zamanla cilt rengine daha yakın bir renge bürünecek ve daha belirsiz bir hal alacaktır.

Ameliyat Sonrasında Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar Nelerdir?

İşlem sonrasında 3 hafta korse kullanılması gerekmektedir. Doktorunuz tarafından önerilen hafif egzersizleri düzenli olarak yapmanız daha kısa sürede iyileşmenizi sağlayacaktır. Egzersizler aynı zamanda kan pıhtısının azalmasını, kas tonusunun sağlanmasını ve doku şişliklerinin de azalmasını sağlamaktadır. gelebilir. Bu şişliklere hafif bir ağrı ve rahatsızlık hissi de eşlik edebilmektedir. Hekim tarafından önerilen ilaçların kullanımı ile bu hisler daha kısa sürede yok olabilmektedir.

Ameliyat Sonrasında Yeniden Yağlanma Problemiyle Karşılaşılır mı?

Karın germe ameliyatının ardından uygun bir diyet programının bir yaşam biçimi haline getirmesi, düz karın bölgesinin kalıcı olmasını sağlayacaktır. Ancak yanlış ve aşırı tüketim karın bölgesinde yeniden yağ ve deri fazlalıklarının oluşmasına sebebiyet verebilir.