Kulak Estetiği

Kepçe Kulak Ameliyatı

Kulaklarımız yapı itibari ile yüz hatlarımızın ortaya çıkmasında, fizyolojik görünümümüzün etkili olmasında, çok önemli bir noktaya sahiptir. Bu noktada doğuştan gelen bir sıkıntı veya bir problem, ileride daha farklı durumlara yol açabilecek sorunların ortaya çıkmasına neden olacaktır. Kulak yapısında yaşanan bazı bozukluklar, hem erkeklerde hem de kadınlarda görülebilecek bir sorundur.

Bayanlar, küpe takma konusunda kulak memeleri ile alakalı yaşayacakları sorunlardan rahatsızlık duyarlar. Erkekler ise, kepçe olan kulaklarında yakınırlar. Fizyolojik görüntülerinin etkilendiğini düşünürler ki, bu konuda haklıdırlar, normal bir kulak yapısına sahip yetişkin bir erkek, görüntü açısından daha iyi bir noktada bulunur. Kulaklarda ortaya çıkan bu şekil bozuklukları, kişi zarar görmeyecek tarzda uygulanacak olan tedavi yöntemleri ile çözüme kavuşur. Gelişen tıp teknikleri ile bu mümkündür.

Bu noktada Lokal anestezi uygulaması ile birlikte, 1 saat içerisinde gerçekleştirilen operasyon neticesinde, hastanın şikâyetleri giderilir ve kendisinin mutlu bir şekilde hayatına devam etmesi sağlanır. Kulak bölgesine uygulanacak cerrahi operasyonda, kulak arkasından bir kesi yapılması ve kıkırdak üzerinde ki açının daraltılması amaçlanacaktır. Bu işlemin ardından, normale gelen açı, çeşitli dikişler ile tesbit edilerek  kulak kepçesi normal görünüme kavuşturulduktan sonra gerekli pansuman ile kapatılır ve aynı işlem diğer kulağa da uygulanır.Burada önemli olan iki kulak arasında simetrinin oluşturulmasıdır,bu nedenle cerrahın deneyimi bu noktada önem kazanmaktadır.

Kepçe Kulak Ameliyatı Sonrası

Operasyonun ardından, müdahale edilen bölge için, özel bir pansuman gerçekleştirilir ve bölgenin hava almaması için, kulak bir kalıba yerleştirilir. Kalıp içerisinde yer alan kulak için, iyileşme süreci böylelikle başlamıştır. Operasyonu takip eden 3.günde, kalıp ve bandajlar çıkartılır. Hasta banyosunu yaparak, kulak bölgesini oksijenli suyla yıkamalıdır. 1 ay boyunca kullanacakları tenisçi bandı ile kulak kıkırdağının sertleşmesi sağlanmalıdır. Ameliyat sonrası oluşacak olan morluklar, bir hafta içerisinde kaybolacaktır. Hasta operasyonu takip eden 3.günün sonunda normal hayatına dönebilir. Yeni hayatında, daha mutlu ve daha sağlıklı bir yaşam kendisini bekleyecektir.

Kulak Rekonstrüksiyonu

Doğuştan hiç var olmamış veya kaza sonucu kaybedilmiş kulakların yerine yeniden kulak yapılmasına kulak rekonstrüksiyonu denir. Doğuştan kulak yokluğu kazalarda kaybedilen kulak yokluğuna göre daha az karşılaşılan bir durumdur. Kaburga kıkırdaklarından yararlanılarak kulağın ana hatları oluşturulur ve ilk seansta kulak cildin altına gömülerek işlem tamamlanır. 3- 6 ay sonra ise 2. Seans uygulanır ve kulağın kepçesi meydana getirilir. Bu yapılan her iki seansta da genel anestezi uygulaması yapılır.