Meme Büyütme

Estetik yöntemler ile meme büyütme, kadınların isteği doğrultusunda memenin olduğundan daha büyük hale getirilmesidir.

Meme Büyütme Ameliyatından Önce Bilinmesi Gerekenler

Meme ameliyatı yaptırmaya karar veren her kişi öncelikle bir plastik cerraha danışmalıdır. Cerraha memelerinizin nasıl olmasını istediğinizi açık yüreklilikle anlatmalı ve çekinmemelisiniz.

Cerrahınız ameliyat için sizi muayene edecek ve göğüs kafesinizi kaplayan deri ve göğüslerinizin durumu hakkında sizi bilgilendirecektir. Memelerinizde sarkma da söz konusu ise meme büyütme ameliyatına ek olarak bir de meme dikleştirme yöntemleri hakkında da bilgilendirme yapabilir.

Meme Büyütme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Meme büyütme ameliyatı ergenlikten itibaren az gelişmiş veya doğumdan sonra küçülmüş olan göğüslere uygulanan cerrahi bir işlemdir. Bu yöntem genelde hastanede uygulanır. Meme büyütme cerrahisi göğüs çevresi uyuşturularak lokal anestezi ile uygulanabilirken bazen de genel anestezi ile yapılabilmesi mümkündür.

Meme cerrahisinde kullanılan birkaç teknik vardır. Bu yöntemlerin başında memenin alt kısmından göğüs kafesine kavuştuğu bölgenin üzerine yapılan meme altı kesisi gelir. Bunun yanı sıra meme ucunun koyu renkli derisinin alt sınırı boyunca yapılan daire şeklindeki areola kesisidir. Çok nadir olarak tercih edilen bir diğer yöntem de koltuk altına yapılan aksilla kesisidir. Bu uygulamaların kullanılması cerrahın tercihine kalacaktır.

Meme Büyütme Ameliyatı Ne Kadar Sürmektedir?

Ameliyatta kullanılacak işleme göre ameliyat 1 buçuk 2 saat sürebilir.

Ameliyat Sonrası Bakım Nasıl Olmalıdır?

  • Ameliyat sonrasında hastanın 2 hafta kadar süreyle sırt üstü yatması gerekir.
  • Ameliyat sonrasında kollarda da biraz ağrı olacağı için kolların hareketlerinin olabildiğince kısıtlanması gerekir.
  • Bandajlar hemşireler tarafından çıkarılıncaya kadar kesinlikle dokunulmamalı ve 6-7 gün kadar meme bölgesinin ıslanmamasına özen gösterilmelidir.
  • Ameliyattan 45 gün süre içerisinde kesinlikle aspirin ve aspirin içeren ilaçlar kullanılmamalıdır.

Meme Büyütme Ameliyatı Ağrı ve Morluk Olabilir mi?

Memelerinizde şişlik ve ağrı olabilir hatta bazı durumlarda morluklar da meydana gelebilir. Bu durumlar genellikle karşılaşılan durumlardır.