Meme Dikleştirme

Yıllar içerisinde gebelik, emzirme ve kilo alıp verme yüzünden kadınların memeleri sarkar ve meme dikleştirme operasyonuna başvurur. Meme derisi elastikiyetini kaybettikçe sıklığını ve şeklini kaybederek sarkmaya başlar. Mastopexy ise meme kaldırmanın tıptaki ismine verilen isimdir. Meme dikleştirme ile memeler uzun süreli olarak kaldırılsa da yer çekimine hiçbir şeyin karşı gelemediği gibi bu organlarda ileri yaşlarda tekrar sarkabilirler.

Mastopexy ile aynı zamanda meme ucundaki koyu renkli derinin alanı da daraltılabilir ve daha estetik bir görünüm kazanılabilir. Memelerinizin gelişimini tamamlamamış veya doğumdan sonra sıkılığını yitirip küçüldüyse memelerinizin hacmini arttırmanız ve dikleştirmeniz de mümkündür.

Meme Dikleştirme Operasyonu için En Uygun Adaylar

Çok büyük beklentiler ile meme dikleştirme operasyonuna başvuran bayanların görünüşünde büyük değişimler olsa da normal hayatlarında bu kadar büyük değişimler beklememelidirler. Çünkü bu durum sizin kendinize olan öz güveninizi arttırsa da insanların sizi fark etmesini sağlamayabilir. Ameliyatınıza karar vermeden önce başvurduğunuz plastik cerrah ile sizi neler beklediğini, sizin neler beklediğinizi açık yüreklilik ile tartışmalı ve aklınıza takılan tüm soruları sorarak neler olacağı hakkında bilgi almalısınız.

Meme dikleştirme ameliyatına en uygun kişiler ne istediğini bilen, ameliyattan sonra ne ile karşılaşacağını öğrenerek kabullenen gerçekçi düşüncelere sahip bayanlardır. Genellikle meme dikleştirme ameliyatlarında en iyi sonuçlar küçük ve sarkık memeli kadınlarda elde edilir. Küçük memenin dikleştirilmesi büyük memeye göre daha kolay ve daha uzun süre kalıcıdır.

Çoğu kadın Mastopexy’i gebelik veya emzirme sonrası tercih eder. Ama bayanlar daha fazla çocuğa sahip olacaklarsa bu ameliyatı biraz daha ertelemelerinde fayda vardır. Aksi takdirde ameliyatın etkisi çok uzun sürmeyecek ve durum yine aynı olacaktır. Mastopexy gelecekteki gebeliğini olumsuz etkileyecek sonuçlar doğurmaz ve süt emzirmenize engel olacak durumlar meydana getirmez.

Tüm Ameliyatlarda Belirsizlik Ve Risk Vardır

Meme dikleştirme ameliyatı her ne kadar basit bir işlem gibi görünse de hiç kolay değildir. Bu konuda fazla risk almak istemiyorsanız alanında uzman bir plastik cerraha başvurmalısınız. Tüm cerrahi operasyonlarda olduğu gibi anestezi reaksiyonu olma durumları vardır. mastopexy ameliyatlarında az da olsa kanama ve enfeksiyon riski vardır. Eğer dikkat edilmezse yaraların genişlemesine ve iz kalmasına da neden olabilir. Bu gibi durumlar ile karşılaşmamak için önlemler almalısınız.

Ameliyat Planı Nasıl Olur?

Meme dikleştirme için cerrahınız ile ilk görüşmeniz de ameliyattan neler beklediğinizi doktorunuz ile tartışmalısınız. Bunu söyledikten sonra cerrahınız sizi kontrol edecek ve sizi durumunuz hakkında bilgilendirecektir. Daha sonra ise size yapabileceklerini ve sonuçlarını anlatacaktır. Ameliyatın zamanını, uygulanacak yöntemini ve değişen uygulamalara göre ameliyat bedelini anlatarak size bir ameliyat planı çizecektir.

Ameliyattan Önce Yapılacaklar

Ameliyattan önce cerrahınız son kez durumunuzu kontrol etmek için mammogram yani meme röntgeninizi isteyecek ve kontrol edecektir. Bunun yanı sıra ameliyat öncesi yeme içme, sigara kullanma, ilaç alma gibi konularda sizi uyaracaktır.

Ameliyat Nerede Yapılabilir?

Meme dikleştirme ameliyatı genel de ya hastanede yada cerrahın ofisinde uygulanabilen bir yöntemdir.

Ameliyat Nasıl Yapılır?

Meme dikleştirme ameliyatı genel olarak 1,5 veya 3,5 saat arasında değişir. Meme dikleştirme teknikleri çok farklı

olsa da çoğu memenin doğal konturlarını takip eden “ters T” şeklinde insizyon (kesi hatı) içerir. Bu insizyon çıkarılarak meme derisinin çevresi sarılır ve areolanın yeni lokalizasyonunu ortaya çıkarır ve areolayı çevreler, aşağı

uzanır ve meme gerisindeki doğal hattı takip eder. Cerrah fazla olan deriyi çıkarır, meme başı ve areolayı yeni belirlenen yere daha yukarı taşır. Daha sonra her iki yandaki meme dokusu areola çevresinde ve orta hatta bir araya getirilir ve son olarak memenin yeni hatları meydana getirilir.Bu yöntemde oluşan izler fazladır ve hastalar bu kalıcı izleri taşımak istemezler , bu nedenle son yıllarda cerrahlar artık daha az iz bırakan yöntemlere yönelmişler ve meme başından meme altına uzanan tek bir iz ile meme dikleştirme ameliyatları mümkün olmuştur.Ben de hastalarımın çoğuna tek bir kesi ile ve meme altında iz olmaksızın meme dikleştirme yöntemini sıklıkla kullanıyorum ve sonuçlar hem hastalarım hem de benim açımdan son derece yüz güldürücü olmaktadır.

Ameliyat Sonrası Gerçekleşen Durumlar

Ameliyattan sonra ilk 1- 2 gün memeleriniz hafif mor ve şiş olsa da bu durumun geçici olduğunu unutmayınız. Şiddetli ağrılarınız olmaz ve normal ağrılarınız da sizi çok rahatsız edecek şekilde olmaz. Bandajlarınız 7 gün içerisinde çıkarılır ve yumuşak bir sütyen giydirilir. Bu sutyen 3-4 hafta üzerinizde duracaktır. Ameliyat sonrasında memeleriniz kuruysa nemlendirici ile yumuşatabilirsiniz.

Ne kadar dinlenilmelidir?

Ameliyattan 1 -2 gün sonra ayağa kalksanız da iş hayatına en erken 1 hafta sonra dönebilirsiniz. 3- 4 hafta boyunca ağır kaldırmamaya dikkat etmelisiniz. Herhangi bir durum ile karşılaşmanız durumunda ise hemen cerrahınıza başvurmalısınız.