Meme Eşitsizliği

Meme Eşitsizliklerinin (Asimetri) Düzeltilmesi

Normalde iki meme vücutta aynı oranda ve konumda bulunur. Ancak bazı kadınlarda iki memenin şekil, büyüklük ve konum açısından farklılık gösterir. Meme asimetrisi durumunun ortaya çıkmasının en büyük nedenlerinden biri de gelişme bozukluğudur. 13 – 14 yaşında meydana çıkan bu durum daha sonrasında 18 -20 yaşlarındayken son halini alır.

Meme Asimetresi Hangi Sorunları Kapsamaktadır?

Meme asimetrisi genel olarak memelerden bir tanesinin diğerine oranla büyük ya da küçük olması ile ortaya çıkar. Bunun yanı sıra meme başının birden çok olması ya da şekil bozuklukları da meme asimetrisine neden olmaktadır. Şekil bozuklukları ise en fazla rastlanan kronik meme sorunlarından bir tanesi olarak öne çıkıyor.

Meme asimetrisi sorununu düzeltmek adına yapılacak olan ameliyatlar, 18 yaşından sonra yapılmaktadır. Çünkü 18 yaşından küçük olan kişiler henüz gelişme çağındadır ve yapılacak olan müdahale yanlış sonuçları da beraberinde getirir. 18 yaşından sonra yapılacak olan ameliyatlarda küçük olan memeye uygun bir protez konularak eşitlik sağlanır. İki memede bir sorun meydana geldiği zaman ise memelerin eşit olması için iki memeye de farklı ölçülerde protez koyulur.

Şekil bozukluğu olan memelerde ya da bir tanesi büyük ve sarkık, diğeri küçük olan memeler için yapılacak olan operasyonlarda öncelikli olarak büyük ve sarkık olan meme küçültülürken küçük olan memeye ise protez koyularak iki memenin eşitlenmesi de sağlanmış olur. Meme eşitsizliği sorununun birçok farklı çeşidi bulunuyor.

Bundan dolayı da yapılacak olan tedavi şekli için standart bir çözüm bulunmamaktadır. Hastaların memelerinde var olan sorunun giderilmesi için öncelikli olarak doktor hastayı ilk önce iyi bir şekilde muayene eder ve ardından da hasta ile ailesine var olan durumu oldukça ayrıntılı konuşur. Bu konuşma sonrasında da hasta var olan duruma en uygun olacağına inandığı çözümü önerecek, bu çözümün artısı ve eksisini hastasına anlatacaktır.

Yapılacak olan operasyon sonrasında ise memelerde var olan asimetri ya da şekil bozukluğu sorunu da ortanda kalkacak, iki meme de birbirine eşit olacaktır.