Meme Rekonstrüksiyonu

Memesi Sonradan Kaza ya da Kanser Nedeniyle Yok Olmuş Hastaya Meme Rekonstrüksiyonu

Meme kanserinin tedavi sürecinin sonrasında çeşitli nedenlerden ötürü bir memenin tamamen alınması, bu hastalığa çok genç yaşta yakalanmış olan kadınlarda ciddi bir ruhsal sorun yaratabilmektedir. Tek bir memenin alınması sonrasında ortaya çıkan görüntü, kadınların kendilerine olan güvenlerini oldukça ciddi şekilde sarsar.

Yapılacak olan tedavi sonrasında ise tek memesi alınmış olan hastaların kendilerine olan güvenlerini yerine getirmek adına bu bölgeye yeniden meme yapmak da mümkün olmaktadır. Böylesine bir işlemin yapılması için kanser tedavisinin tamamen bitmesi ve ardından tekrardan ortaya çıkmaması gerekiyor.

Malign olmayan kistik meme rahatsızlıklarının sonrasında var olan kistler temizlenir ve ardından da meme dokusu çıkartılır. Meme dokusunun çıkartılmasının ardından ise hiç vakit kaybedilmeden bu bölgeye protez yerleştirilebilmektedir. Kanseri devam eden hastalarda ise böylesine bir işlem ne yazık ki mümkün değildir. Bundan dolayı da meme rekonstrüksiyonu yapılacağı zaman öncelikli olarak kanser tedavisinin başarılı bir şekilde sonuçlanması büyük bir önem taşıyor.

Kanser tedavisinin sona ermesi sonrasında 3 farklı şekilde yeni memeler yapılabilmektedir. Sırt kası ile, karında bulunan yağ dokuları ile ve protez ile kadın hastalara meme yapılabiliyor. Hangi yöntem ile yeni memenin yapılabileceği, memenin dokusu alınmasından sonra kalan dokunun durumuna ve hastanın radyoterapi görülüp görülmediğine bakılarak karar verilmektedir. Ve verilecek olan bu kararda öncelik her zaman hastanın sağlığından yana olmaktadır.

Plastik cerrah, nasıl bir yöntem uygulanacağını belirlemek için öncelikli olarak incelemelerini yapar. Ancak son dönemlerde meme rekonstrüksiyonu için kullanılan en iyi yöntem karın derisi ve yağları ile yapılan yöntemdir. Bu yöntemin iki farklı özelliği bulunuyor.

Hasta, karın derisi ve yağlarından yapılacak olan yöntem ile birlikte hem karnını gerdirecek hem de yeni bir memeye sahip olacaktır. Yapılacak olan yeni meme işleminde meme başı ve areola 3 ila 6 ay sonrasında ki ikinci seansta yapılır. Kadınlar da böylece kanser tedavisi sonrasında vücudunda bir eksiklik hissi hissetmeyecek ve aynı eskisi gibi göğüslerine sahip olacaktır.

Leave a comment