Saç Ekimi

Kadınlar ya da erkekler için fark yaratmaksızın saçlar, dış görünümün en önemli aksesuarlarından birisidir. Ancak saçlarda bazı nedenler dolayısıyla veya bazı dönemlerde çeşitli sorunlar yaşanabiliyor. Bu sorunların boyutlarına göre etkileri de değişiklik gösterebiliyor. Bu sorunlardan birisi de saçsızlık sorunudur. Saçsızlık sorunu ciddi bir sağlık sorunu olmasa da görsel ve estetiksel yönden kaygılandırıcı bir sorundur. Son yıllarda modern tıpta saçsızlık sorununa karşı çözümler geliştirildi. Bu sayede yetkin bir uzman tarafından saç ekimi operasyonlarıyla kişiyi tatmin edecek sonuçlara ulaşılabiliyor.

Kellik olarak da isimlendirilen saçsızlık sorunu özellikle modern çağda insanlarda daha yoğun şekilde görülüyor. Bu durum özellikle de yaş bazında çok düşük oranlara düşmesinin yanı sıra ruhsal ve fiziksel açıdan çöküntülerin yaşanmasına neden olabilir. Saçsızlık sorunlarında yapılan en büyük hatalardan birisi de yetkin olmayan kişilerden alınan öneriler doğrultusunda şampuan ve losyon gibi benzeri ürünlerin kullanılmasıdır. Bu durum tamamı ile vakit kaybıdır.

Saçlarda yaşanan dökülme problemine karşın bir uzmana danışılarak, onun yönlendirmeleri ile bilimsel ve modern tıbbın neticeleriyle tedavilerin uygulanması saç sorunun önüne geçilebilmesini sağlar. İnsanlık tarihi boyunca görülen bu saç sorununa ilişkin günümüze kadar saçsızlığın tedavisi amacı ile pek çok araştırma ve inceleme yapılmış olmasına karşın kıl kökünün yeniden üretilebilmesinde başarılı olunamamıştır. Ancak günümüz modern çağında teknoloji ve tıbbın ortak çalışmalarıyla birlikte saç, sakal, bıyık ve kaş dökülmelerine yönelik olarak kalıcı tedavi olan kıl kökü transplantasyonu uygulanmaya başlandı.

Günümüzde saç ekimi olarak belirtilen bu operasyon, aslında bir doku nakli operasyonudur. Bu operasyonlar ile kişinin kendi dokusunun alınarak, yine ihtiyaç olan bölgesine nakledilmesiyle gerçekleştirilir. Bu ekim operasyonlarıyla birlikte uygun olan kök alınarak, ideal zemin üzerine doğru uygulamalar ile transfer edilir. Bu yöntem ile de doğal saç, sakal, bıyık ve kaş oluşumu sağlanabilir. İnsan doğasına göre zamanın ilerleyişi ile yaşlanarak, fiziksel yönde özelliklerinin değişikliğe gitmesine neden olur. Bu durum bazı nedenler dolayısı ile daha erken yaşlarda görülebilir.

Erken yaşlarda görülen saç dökülmesi çeşitli sıkıntıların yaşanmasına sebep olabiliyor. Bu durumda modern çağda sadece erkeklerde değil kadınlarda da görülen bu saç dökülmesi sorunu estetiksel bir kaygının ortaya çıkmasına neden oluyor. Saç dökülmesi sorunun pek çok farklı nedeni bulunmaktadır. Bu nedenler arasında genetik maddesi başta olmak üzere hormonel, stres kaynaklı, dengesiz beslenme ve düzensiz yaşam biçimi gibi maddeler ile çoğaltılabilir.

Modern teknoloji ve modern tıbbın bir arada gelişmesiyle birlikte modern tıp insanlara saç ekimi tedavisi ile saçsızlık sorunlarını ortadan kaldırabilmelerine yardımcı oluyor. Saç ekimi operasyonlarında ilk aşama olarak kişinin kendisini bu operasyona psikolojik yönde hazır hale getirmesi geliyor. Bu yüzden saç ekimi yaptıracak kişinin daha çok kendi düşüncesine önem vermesi gerektiği gibi öncelikle saçsızlık durumundan gerçekten rahatsız olup olmadığı konusunda kendisinin karar vermesi gerekiyor. Sonuçta olumsuz bir karara varmayan saçsızlık sorunu bulunan kişiler, saç ekimi operasyonu yaptırmak zorunda değildir.

Buradaki en önemli nokta kişinin aynaya baktığında karşısındaki görüntüden memnun olup olmadığıdır. Son yıllarda yapılan saç ekimi operasyonları, geçmiş yıllara göre çok daha yüksek oranda gelişmişliğe ulaştı. Özellikle saç ekimi operasyonunun ilk yıllarında yapılan işlemlerde alınan pek hoş olmayan ve doğal görünümden uzak görüntüler, gelişmelerin yaşanmasıyla birlikte daha doğal çizgilerde ve daha profesyonel görüntüler elde edilebiliyor. Bu gelişmeler ışığında günümüz modern dünyasında saçsızlık yani kellik sorunu yaşayan çok yüksek bir kesim artık saç ekimi operasyonlarına başvuruyor.

Leave a comment