0(216) 550 00 88

Kadınlarda Saç Dökülmesi

Yaşın ilerlemesi, çeşitli hastalıklar, doğum veya menopoz gibi hormon değişikliklerini beraberinde getiren durumlar bir miktar saç kaybına da neden olabilmektedir. Yapılan araştırmalar bu durumların her 5 kadından birinde saç kaybına saç sebebiyet verdiğini ortaya koymuştur. Erkeklerde çeşitli nedenler ile ortaya çıkan saç kayıpları saçlı derinin belirli bir bölümünde meydana gelirken kadınlarda saç kaybı genellikle saçlı derinin tümünde veya bir bölümünde seyrelme şeklinde göze çarpmaktadır. Kadınlarda saç tellerinin incelmesi ve daha zayıf bir forma bürünmesi de yine sık görülen durumlar arasında yer almaktadır.

Pek çok kadın saçlarının seyrelmesi durumunda saç kaynakları, peruklar gibi malzemeleri kullanmaya başlamaktadır. Ancak son derece zahmetli ve rahatsız edici olan saç kaynağı ve peruk kullanımından bir süre sonra vazgeçen kadınlar alternatif yollar aramaya başlar. Kullanılan çeşitli kremler de ender durumlarda çözüm içerebilmektedir. Ancak bu kremlerin yeni saç çıkmasına neden olmadığı sadece mevcut saç tellerinin kökünü güçlendirerek saç kaybının durdurduğu da bilinmektedir. Saçları seyrelmiş olan kadınlar ise çözümü saç replasman tedavilerinde bulmaktadır.

Pek çok ülkede uzun yıllardır uygulanan replasman tedavisi hakkında en önemli husus, beklentileri çok yüksek tutmamaktadır. Çünkü bu tedavi sonrasında saçlar asla hiç dökülmeye başlamadığı zamanki kadar sık olmaz. Fakat saçlarda belirgin bir saç teli artışını sağlayabildiği de bilinmektedir.

Kadınlarda saç dökülmesinin nedenini tespit etmek erkeklerdeki saç dökülmeleri ile kıyaslandığında çok daha güç olmaktadır. Oysa saç dökülmesinin nedenini tespit edebilmek, en doğru tedavi yöntemini uygulayabilmek ve dolayısıyla başarılı bir netice alabilmek adına büyük önem taşımaktadır. Bu nedenle kadınların konuyla ilgili eğitim almış olan ve saç restorasyon tedavisinde deneyim kazanmış bir plastik cerraha danışması en doğru seçim olacaktır. Profesyonel bir yardım almak, beklentilere çok daha yakın bir sonuç elde etmek adına önemlidir.

Kadınlarda son yıllarda daha sık görülmeye başlanan androgenetik alopecia yani genetik saç kaybı 3 farklı şekilde ortaya çıkmaktadır.

Genetik Saç Kaybı Tip 1: Saçlı derinin üst bölümünde yer alan saç tellerinde belirgin bir incelme.

Genetik Saç Kaybı Tip 2: Saçlı derinin üst bölümünde daha geniş bir alanda saç tellerinde incelme ve beraberinde saç kaybı.

Genetik Saç Kaybı Tip 3: Saçlı derinin üst bölümünde geniş bir alanda saç kaybı, bu alanın hem öne hem de arkaya doğru ilerlemesi ve frontal saç çizgisi kaybı.

Saç kaybı yaşayan kadınların büyük bir çoğunluğunda demir eksikliği görülmüştür. Bu oranın % 18’i de tedavi gerektiren demir eksikliği anemisi rahatsızlığıdır. Konu üzerine yapılan pek çok araştırma saç dökülmesinin aslında aneminin en erken belirtilerinden biri olduğunu da ortaya koymuştur. Bu bilgiler de göz önünde bulundurularak saç tellerinde belirgin bir incelme, saç kayıpları gibi bir durum ortaya çıktığında derhal bir hekime müracaat edilmelidir. Bununla beraber doğru teşhisi koyarak doğru yöntemi uygulayabilecek bir saç restorasyon hekimine de danışılması en doğru davranış şekli olacaktır.

Kaş, Kirpik Ve Sakal Kaybı Nedenleri

Fiziksel travmalar, ısı, kazalar, kimyevi madde ve elektrik yanıkları, sistemik ve lokal hastalıklar saçlarla beraber kaş, kirpik ve sakal kaybına da neden olabilmektedir. Bunun yanı sıra medikal ve cerrahi tedaviler de bu gibi sonuçları doğurabilir. Radyoterapi, kemoterapi, tümörlerin cerrahi müdahale ile çıkarılması gibi hususlar sıklıkla kaş, kirpik ve sakal kayıplarına neden olabilmektedir. Ayrıca kaşlara şekil vermek amacıyla düzenli olarak çekilme yöntemi ile çıkarılması da kalıcı kaş kayıplarının en yaygın nedenlerinden biri olarak görülmektedir.