0(216) 550 00 88

Meme Büyütme Ameliyatı Nedir?

Estetik yöntemler ile meme büyütme, kadınların isteği doğrultusunda memenin olduğundan daha büyük hale getirilmesidir.

Silikon ameliyatlarında kanser riski nedir?

Meme kanseri genel olarak büyük memeli kadınlarda görülen bir durumdur. Meme büyütme ameliyatlarına başvuran kadınların çoğu küçük memelerden şikâyetçidir, dolayısıyla bu hastalarda risk daha azdır.

Ameliyattan sonra kaç gün dinlenmek gerekir?

Meme ameliyatı 1 veya 2 saat sürdüğü için aynı gün içerisinde taburcu olunur veya doktorun isteği üzerine 1 gece hastanede kalması istenebilir. 7 veya 10 gün içerisinde hemşire tarafından dikişler alınır. Hastanın kendini iyi hissetme durumuna göre de 3 gün içerisinde günlük hayata dönülebilir.

Meme büyütme ameliyatında protezin büyüklüğünü ne etkiler?

Ameliyattan önce hastanın isteğine göre büyüklükte protez kullanılabilir fakat cerrahın hastayı boy ve kilo oranında, göğüs kafesinin genişliği, meme dokusunun büyüklüğü ve meme başının konumu hakkında bilgilendirmesi gerekir.

Meme protezi kaç yıl kullanılır?

Meme protezi çok uzun yıllar kullanılabildiği gibi 15-20 yılda değişmesi de gerekebilir.

İki göğüs arasında fark olur mu?

Tecrübeli hekim sayesinde doğru protez seçimi ile eşitlik sağlanır.

Meme küçültme ameliyatı adayları nasıl belirlenir?

Meme küçültme ameliyatları, görsel ve kozmetik yönde bir iyileştirmeden çok fiziksel açıdan rahatlama maksadı ile yapılmalıdır. Özellikle de aktiviteleri kısıtlayan ve fiziksel rahatsızlıklara sebep olan büyük ve sarkık memeler dolayısıyla ameliyata başvurular yapılır. Henüz olgun durumda olmayan göğüslerde küçültme ameliyatı sadece çok yüksek düzeyde fiziki rahatsızlıklar ve sorunlar yaratmakta ise erken yaşlarda yapılır. Bu yüzden meme ameliyatı operasyonlarında en ideal adaylar operasyonu tamamlayabilecek yetişkinliğe ulaşmanın yanı sıra gerçek beklentileri bulunan kişiler olarak belirlenmektedir.

Meme küçültme operasyonu öncesi bilinmesi gerekenler nelerdir?

Uygulanan meme küçültme ameliyatı işlemleri basit bir işlem olmadığından kesinlikle deneyimli olan plastik cerrahlar tarafından yapılmalıdır. Bu operasyonlar sırasında kanama, enfeksiyon ve anestezi reaksiyonu gibi çeşitli komplikasyonlar görülme riski vardır. Hastaların bir kısmında operasyonun ardından meme başının çevresinde ufak yaralar oluşabilir, fakat bunlar antibiyotikli kremler yardımıyla tedavi edilebilir. Operasyon öncesinde ve sonrasında doktorun önerilerine harfi harfine uyulması gerekmektedir.

Ameliyatın ardından göğüslerin ve göğüs başının pozisyon açısından tam anlamıyla simetrik olmaması ihtimalinin yanı sıra, operasyon sırasında meme başına giden süt kanallarının çoğunun alınması nedeni ile operasyondan sonra süt emzirme uygulamasının yapılması mümkün olmayabilmektedir.

Meme küçültme ameliyatının plan aşaması nasıldır?

Beklenti ve taleplerin operasyonu gerçekleştirecek cerrah ile tüm ayrıntılarıyla konuşmak ve önerilerini göz önünde bulundurmak son derece önemlidir. Cerrahlar ve hastalar uygun meme ölçüleri konusunda görüş ayrılığına sahip olabilmektedir. Cerrah tarafından meme muayenesi ve ölçümler yapılmakta ve ardından operasyon öncesi ve sonrasını göstermesi açısından fotoğraflar çekmektedir. Ayrıca cerrah tarafından yapılacak operasyon işlemlerinin detaylı olarak hastaya anlatılması gereklidir.

Meme ameliyatında hazırlık aşamasında neler yapılır?

Cerrah hastadan mamografi çektirmesini ister. Ayrıca ameliyat öncesinde yeme, içme ve diğer konulara ilişkin yapılması ve yapılmaması gerekenlere ilişkin bazı özel direktiflerde bulunur. Meme ameliyatı genel anestezi ile yapılmaktadır.

Operasyon sırasında uygulanan meme küçültme teknikleri ise oldukça farklıdır.

Meme küçültme ameliyatı sonrasındaki iyileşme süreci nasıldır?

Ameliyat sonrasında 1 ila 2 gün içerisinde ayağa kalkılsa da, memelerde şişlikler 3 ila 4 hafta kadar sürebilir. Yeni görünümün oturması ise 6 ay ile 1 yıl süre gerektirir.

Meme dikleştirme operasyonu için en uygun adaylar kimlerdir?

Çok büyük beklentiler ile meme dikleştirme operasyonuna başvuran bayanların görünüşünde büyük değişimler olsa da normal hayatlarında bu kadar büyük değişimler beklememelidirler. Çünkü bu durum sizin kendinize olan öz güveninizi arttırsa da insanların sizi fark etmesini sağlamayabilir. Ameliyatınıza karar vermeden önce başvurduğunuz plastik cerrah ile sizi neler beklediğini, sizin neler beklediğinizi açık yüreklilik ile tartışmalı ve aklınıza takılan tüm soruları sorarak neler olacağı hakkında bilgi almalısınız.

 

Meme dikleştirme ameliyatına en uygun kişiler ne istediğini bilen, ameliyattan sonra ne ile karşılaşacağını öğrenerek kabullenen gerçekçi düşüncelere sahip bayanlardır. Genellikle meme dikleştirme ameliyatlarında en iyi sonuçlar küçük ve sarkık memeli kadınlarda elde edilir. Küçük memenin dikleştirilmesi büyük memeye göre daha kolay ve daha uzun süre kalıcıdır.

Meme dikleştirme ameliyatı nasıl yapılır?

Meme dikleştirme ameliyatı genel olarak 1,5 veya 3,5 saat arasında değişir. Meme dikleştirme teknikleri çok farklı olsa da çoğu memenin doğal konturlarını takip eden “ters T” şeklinde insizyon (kesi hatı) içerir. Bu insizyon çıkarılarak meme derisinin çevresi sarılır ve areolanın yeni lokalizasyonunu ortaya çıkarır ve areolayı çevreler, aşağı uzanır ve meme gerisindeki doğal hattı takip eder.

Cerrah fazla olan deriyi çıkarır, meme başı ve areolayı yeni belirlenen yere daha yukarı taşır. Daha sonra her iki yandaki meme dokusu areola çevresinde ve orta hatta bir araya getirilir ve son olarak memenin yeni hatları meydana getirilir.Bu yöntemde oluşan izler fazladır ve hastalar bu kalıcı izleri taşımak istemezler , bu nedenle son yıllarda cerrahlar artık daha az iz bırakan yöntemlere yönelmişler ve meme başından meme altına uzanan tek bir iz ile meme dikleştirme ameliyatları mümkün olmuştur.

Ben de hastalarımın çoğuna tek bir kesi ile ve meme altında iz olmaksızın meme dikleştirme yöntemini sıklıkla kullanıyorum ve sonuçlar hem hastalarım hem de benim açımdan son derece yüz güldürücü olmaktadır.

Meme dikleştirme ameliyatı sonrası ne kadar dinlenilmelidir?

Ameliyattan 1 -2 gün sonra ayağa kalksanız da iş hayatına en erken 1 hafta sonra dönebilirsiniz. 3- 4 hafta boyunca ağır kaldırmamaya dikkat etmelisiniz. Herhangi bir durum ile karşılaşmanız durumunda ise hemen cerrahınıza başvurmalısınız.